Na wakacje w tym roku wybieramy się dopiero we wrześniu (o tym poczytać będziecie mogli później), dlatego staramy się w wolnej chwili urządzać dłuższe lub krótsze wycieczki. Zmęczeni zgiełkiem miast i betonem postawiliśmy na kilkudniowy odpoczynek na Podkarpaciu, w rodzinnych stronach Agaty, a dokładniej w Odrzykoniu pod Krosnem (o nim za chwilę).
Chcieliśmy wypocząć zwiedzając w rytmie slow, delektując się piękną naturą i urzekającymi widokami. A było ich tu wiele. Żeby nie pędzić postanowiliśmy w te 3 dni skupić się głównie na wycieczkach w pobliskie miejscowości, ale udało nam się tez wyskoczyć nad Solinę (to tylko półtrorej godziny drogi).
Pokażemy wam Podkarpacie z trochę mniej znanej strony, jednak na koniec opiszemy i te bardziej popularne atrakcje w okolicy. Będzie coś dla miłośników sztuki, historii, natury, a nawet zakupów.
Podkarpacie idealne na wypoczynek slow
Nie było nas tutaj 3 lata, więc pierwszym, co rzuciło nam się w oczy, był rozwój jakie przeszły okoliczne wsie. Co krok mijaliśmy piękne nowoczesne domy, zadbane dziedzińce, a nawet dostępne dla zwiedzających winnice, czy piękną widokowa restaurację z hotelem – Szklane Lniane. Było dla nas to naprawdę zaskoczeniem jaką zmianę przeszedł ten region, nie gubiąc przy tym swojej magii.
W samym Odrzykoniu i okolicy można wynająć slohopowe domki, czy wypocząć na farmie konnej. Dla fanów kolarstwa ten teren to istny raj. Kręte drogi, co chwile urzekające punktami widokowymi z przecudną panoramą. My mamy to szczęście, że pradziadek Agaty wybudował kiedyś drewniany domek w samym centrum Odrzykonia z widokiem na pole i przechadzające się rano sarenki.
Skupmy się jednak na naszym pobycie. Nie będziemy opisywać Bramy Bieszczad – Soliny, gdyż byliśmy tam chwilę, głownie poplażować. Pokażemy wam co możecie zobaczyć w okolicznych wsiach i miasteczkach.
Zamek, który znacie, choć o tym nie wiecie
W samym Odrzykoniu znajduje się Zamek Kamieniec, a dokładnie jego ruiny. Są one dostępne dla zwiedzających. Historia zamku jest niezwykle ciekawa i idę o zakład, że znacie ją doskonale, choć o tym nie wiecie…
Swego czasu, dzięki małżeństwu, dostał w posagu połowę budowli nie kto inny jak Aleksander Fredro. Jako spadkobierca zamczyska, będącego już wówczas w ruinie, studiował Fredro dokumenty związane z historią otrzymanego majątku. Wówczas natrafił na akta procesowe właścicieli zamku odrzykońskiego z pierwszej połowy XVII wieku: Piotra Firleja i Jana Skotnickiego. Na podstawie dziejów tego 30-letniego sporu napisał komedię znaną nam wszystkim, czyli Zemstę.
Historia płata figle, gdyż ponoć do dziś o zamek toczony jest spór między Odrzykoniem a graniczącą z nim Korczyną.
Jedną z tras prowadzących na zamek z Odrzykonia jest wytyczona przez kapliczki droga prowadząca pod same bramy. Z centrum miasteczka to raptem 3,5 km, ale sporo tu ostrych podejść, więc można się zmęczyć.
Zamek Kamieniec i znajdujący się obok rezerwat przyrody Prządki z ostańcami skalnymi, to okazja do fajnych spacerów, drobnej wspinaczki i raj dla operatorów drona. To też magiczne miejsce, gdyż według legendy Prządki swoją nazwę zawdzięczają historii o dziewczętach zamienionych w kamień, a to, że przędły len w święto i do tej pory zostały tam uwięzione.
Z kolei na samym zamku ponoć pokazuje się czasem Biała Dama. To duch karlicy Kasi, która najpierw była dwórką wojewodzianki z Odrzykonia, a potem trafiła do orszaku karłów królowej Bony. Całe życie tęskniła jednak za Odrzykoniem i bardzo chciała tu wrócić. Nie udało jej się to za życia, ale Kasia wróciła po śmierci. Jest to jednak niegroźny duch, więc nie musicie się obawiać.
Wino i widoki
Kolejnym punktem wartym odwiedzenia to Winnica Widokowa w Komborni serwująca własnej produkcji sery oraz pyszne wina. Na leżakach delektując się winem możecie podziwiać takie o to cudne widoki i poczuć się jak w małej Toskanii.
Urządzane są tu również liczne imprezy wieczorne, gdzie miłośnikom gwiazd uda się może zobaczyć takiej odsłonie jak nam drogę mleczną.
Czas umili umili cudowny i przemiły springer spaniel o równie cudownym imieniu Brexit.
Nieopodal znajdziecie też wieżę widokową w Korczynie i duże, niezagospodarowane pole, na którym ludzie urządzają pikniki oglądając zachody słońca. My podjechaliśmy tu tylko polatać dronem i nasycić oczy widokami Czarnorzecko-Strzyżowskiego Parku Krajobrazowego. Pole z pewnością ma swojego właściciela, ale jest to chyba niezwykle przyjazny człowiek, gdyż nie goni piknikowiczów.
Późnym wieczorem rowerem lub nawet autem warto pogubić się po wsiach przejeżdżając kręte drogi próbując dogonić zachodzące słońce.
Podróż w czasie w domu słynnej pisarki
10 minut od Odrzykonia, w Żarnowcu, znajduję się według mnie istna perełka (rzadko widuje, aż tak dobrze zachowane wnętrza), która przeniesie was w czasie. Mowa o dworze, w którym pomieszkiwała autorka znanych nam wszystkim Szkolnych przygód Pimpusia Sadełko czy Na jagody, czyli Maria Konopnicka.
Muzeum, które zwiedza się wraz z przewodnikiem, jest niezwykle bogatą historycznie wycieczką. Zachowane zostały nie tylko elementy wnętrz, ale i przedmioty osobiste pisarki, jak chociażby jej suknia czy kufer Louis Vitton… Tak, tak, Maria Konopnicka była trendsetterką swoich czasów. Polecamy odwiedzić to muzeum wraz z parkiem i kawiarenką każdemu, kto będzie w okolicy.
Podkarpackie atrakcje dla każdego
Nam czas nie pozwolił tym razem na więcej. Dodatkowo upały popędziły nas na plaże nad Soliną lub wyremontowany basen w Krośnie, ale uwierzcie, że na dłuższy pobyt pobliskie okolice zapewniają wiele atrakcji zarówno zimą, jak i latem. A oto niektóre z nich opisane pokrótce poniżej.
Dla fanów sportu i natury
Nie musimy chyba mówić, że całe Podkarpacie stoi otworem dla kolarzy i piechurów, ale również fani sportów zimowych znajdą może niezbyt duże, ale na pewno nie tak bardzo oblegane stoki narciarskie m.in. w Iwoniczu-Zdroju czy Czarnorzekach.
Miłośnicy krajobrazów nie muszą tu długo szukać, na każdym kroku natura zachwyca, a my polecamy przede wszystkim odwiedzić lodospad w Rudawce Rymanowskiej.
Dla fanów historii i sztuki
Koniecznie trzeba zobaczyć największe pod względem liczby zgromadzonych obiektów muzeum etnograficzne w Polsce, jakim jest Skansen w Sanoku, a także mniej znaną Karpacką Troję w Trzcinicy obok Jasła (organizowane są tu liczne jarmarki, pokazy rzemiosła czy festiwale archeologiczne). Pozwoli Wam ona poznać pradzieje całej Europy Środkowo-Wschodniej.
Polecamy również odwiedzić Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego w Bóbrce znajdujące się na terenie najstarszej na świecie nadal działającej kopalni ropy naftowej.
Miłośnicy sztuki, głównie współczesnej, nie mogą przegapić Muzeum Historycznego w Sanoku, gdzie znajduje się Galeria Sztuki z największą na świecie kolekcją dzieł Zdzisława Beksińskiego wraz z jego odtworzoną warszawską pracownią. Dla nas to był must have.
Podkarpacie to także wiele miejsc kultu religijnego. Polecamy odwiedzić pustelnię św. Jana z Dukli, czyli wzgórze Zaśpit, gdzie obejrzeć można zrekonstruowaną pustelnię. Znajduje się tam także cudowne źródełko w skalnej grocie, którego woda, jak łatwo się domyśleć, przynosi ulgę w niejednej dolegliwości, a już na pewno daję ochłodę podczas gorących dni lata.
Dla zakupoholików i miłośników miast
Polecamy również zakupy w sklepie słynnej na całą Polskę Huty Szkła w Krośnie, gdzie można zakupić unikatowe szklanki, karafki do wody czy kieliszki. Przy okazji warto wtedy zwiedzić rynek Krośnie, ale i innych miastach, np. Sanoku. Te tereny to także uzdrowiska i pijalnie wód, m.in. w Rymanowie-Zdroju czy Iwoniczu-Zdroju.